Opisy badań

Testy punktowe „prick testy”

Testy punktowe są podstawowym badaniem u osób podejrzanych o uczulenie na alergeny wziewne lub pokarmowe. Badanie to wykonuje się na skórze przedramion lub na plecach. Technika wykonania testów polega na nałożeniu kropli poszczególnych alergenów na skórę, delikatnym nakłuciu naskórka i ocenie wyników po 10-15 minutach. O wyniku dodatnim świadczy świąd, zaczerwienienie i pojawienie się bąbla w miejscu nałożenia alergenu. Dostępne są testy skórne w zestawach powietrznopochodnym i pokarmowym. Możemy też wykonać testy na poszczególne alergeny:

Testy płatkowe Chemotechnique Diagnostics

Polska Seria Podstawowa

Badanie wykonuje się zazwyczaj przy podejrzeniu o alergię kontaktową. W ofercie mamy zestaw zawierający 30 alergenów, tzw. Polską Serię Podstawową.

Testy płatkowe zakłada się na plecach, zdejmuje się po 48 godzinach, a odczytuje po 48 lub 72 i ewentualnie 96 godzinach. Czasem potrzebne jest odczytanie ich po dłuższym czasie, nawet po 7 dniach.

Ze względu na konieczność wielokrotnych wizyty zakładamy testy płatkowe w poniedziałki, a odczytujemy w czwartki lub inny wyznaczony dzień. Konieczne jest zarezerwowanie czasu na kolejne wizyty.

W cenie testów płatkowych uwzględnione są wizyty związane z zakładaniem testów, kilkukrotnym odczytywaniem testów oraz na zakończenie omówienie wyniku testów.

Badania czynnościowe układu oddechowego

Badania czynnościowe układu oddechowego określają prawidłowości funkcjonowania płuc i oskrzeli. Przeprowadza się je w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób oddechowych.

Badania takie wykonujemy u wszystkich osób z podejrzeniem astmy. Przeprowadza się je również systematycznie u wszystkich osób z rozpoznaniem astmy w celu monitorowania przebiegu choroby.

Immunoterapia swoista (odczulanie)

Celem immunoterapii swoistej (odczulania) jest wytworzenie tolerancji czynnika, na który pacjent jest uczulony. Przeprowadzając odczulanie dążymy do eliminacji bądź zmniejszenia objawów alergicznych. Metoda ta polega na podawaniu coraz większych dawek alergenu w postaci iniekcji podskórnych, początkowo w odstępach 7-14 dni, a następnie – po osiągnięciu dawki maksymalnej – co 4-6 tygodni.

Immunoterapia jest jedyną, poza całkowitym unikaniem alergenu, metodą która ma wpływ na przyczyny (a nie objawy) chorób alergicznych.

Immunoterapię rozpoczynamy u pacjentów od 5 roku życia.

 

Tu jesteśmy

CM Alergologia

Gabinet lekarski - alergologia, pediatria

 

Adres

ul. Stefana Kisielewskiego 6, 20-865 Lublin
(wjazd od ul. Chodźki)